kazimyaver | Kasım 2013

Klavye ve Mouse Paylaşma

Başlığı biraz daha açacak olursak birden çok monitörde tek klavye ve mouse ile geçişlerinizi sağlayıp kullanımı kolaylaştırabilirsiniz. Ücretsiz dağıtımı olan yazılım ile oldukça kolay ve kullanışlı bir uygulama olmuş. 

http://synergy-foss.org/ adresinden gerekli dosyaları indirebilirsiniz. 

İyi eğlenceler :)

 

Yii Framework Kurulum (Windows)

Merhaba, bu yazıda sizlere Yii Framework’ü nasıl Windows üzerinde çalıştırırız onu inceleyeceğiz.

PHP yapısı ile hazırlanmış bu Framework‘ü çalıştırabilmemiz için bilgisayarımızda PHP’yi derleyecek bir sistem olmalı. Windows için kurulumu oldukça basit WAMP Server kullanılabilir.

http://www.wampserver.com bu adresten sisteminize uygun olan WAMP sürümünü indirelim. Kurulum işlemini tamamlayalım. http://localhost/ adresine girerek kontrollerimizi sağlayalım. WAMP sayfası geliyor ise sorun yoktur.

Yii Framework Kurulum
http://www.yiiframework.com/download/ adresine girerek .zip’i  indirelim.

Dosyamızı çıkartalım. İçinden çıkan klasörün ismini daha kısa ve kullanımı kolay bir hale getirelim ben ismini sadece yii olarak düzenliyorum. Daha sonra bu klasörümüzü c:/wamp/www içerisine taşıyalım.

Sistemsel bir problem olup olmadığını kontrol etmek için yii bize kontrol mekanizması sunmakta.http://localhost/yii/requirements/ adresine gidelim. Eğer failed alanı yoksa devam edebilir.

Daha sonra Başlat -> Çalıştır -> cmd komut satırını açalım.
İlk açıldığında C:\Users\UserName şeklinde gelir. Bu dizini cd komutu ile C:\’ye getirelim. Bir önce ki klasöre gelmek için cd .. komutu yazmanız yeterli olacaktır. Komut satırında C:\’ye geldikten sonra cd wamp\www\yii\framework dizinine ulaşalım.  Bu klasördeyken projemizi oluşturmak için yiic komutunu çalıştırmamız gerekiyor. Bu komutu çalıştırdığınızda büyük ihtimalle php.exe bulunamadı hatası alacaksınız. Bunun önüne geçmek için www içerisinde ki yii klasörüne daha sonra framework klasörüne gidelim. Burada yiic.bat dosyasını göreceksiniz. Her hangi bir editörle açarak PHP_COMMAND=php.exe olan satırında düzenleme yapacağız.

PHP_COMMAND=php.exe
PHP_COMMAND=C:\wamp\bin\php\php5.4.12\php.exe 

şeklinde değiştirerek tekrar komut satırına dönelim. Komut satırına

yiic webapp c:\wamp\www\projeadi şeklinde yazdıktan sonra enter’a basalım. Size bu klasörü oluşturmak istediğinize emin misiniz diye bir soru soracak. Yes yazıp tekrar enter tuşuna basalım.

İşleminiz tamamlandığında oluşturduğu dosyaların listesini size gösterecektir. c:\wamp\www\ dizinine giderek dosyamızın oluşup oluşmadığını kontrol edelim.

Kurulum işlemi bu kadar. Gelecek yazılarım da işi biraz daha zorlaştıracağız :)

İyi çalışmalar.