kazimyaver | Ocak 2014

Bir Problem Çözümünde Akla Gelen İlk Çözümün En İyi Çözüm Olduğu Yanılgısı

Ne yazık ki ve malesef istek sahiplerinin vakti ilginç bir şekilde dardır. Mümkünse istekler veya sorunlar hemen halledilmelidir. Sonuçta parayı veren düdüğü çalar modeli daha geçerli olduğundan, geliştiricilerin genellikle en acilinden çözüm bulması gerekebilir. Bu, en düzgün proje yönetiminde bile söz konusudur. Geliştiriciden istenen tahmini süreler gerçekçi bile olsa, yönetim tarafından azaltılmaya çalışılabilir. Geliştiricinin Einstein gibi uzun süre düşünüp kısa bir süreyi çözüme ayırmak gibi lüksü yoktur.

Eğer dünyayı kurtarmak için bana 1 saat verilseydi, bunun 55 dakikasını problemi tanımlamak, 5 dakikasını da çözümü bulmak için kullanırdım.

Albert Einstein

Bu yaklaşım bir, iki, üç derken bir bakmışsınız ki yıllardır acele acele kod geliştiriyor, çözüm üretiyorsunuz. Herkes memnun belki. İstekler en hızlısından çabucak çözülüyor, yeni talepler en kısa sürede karşılanıyor vs…

Ama gözden kaçırılan bazı hususlar var. Bir bakmışsınız bulunan o ivedi çözümler birer anti-pattern haline gelmiş. Bir bakmışsınız ürün bir süre sonra müdahale edilemez veya edilmesi riskli kategoriye girmiş. Bir bakmışsınız 3 sene önce uygulanan çözüm zincirleme bir reaksiyon başlatmış ve artık bir bug-fix için harcanan süre ve uygulamada dokunulan yer çok daha fazla. En sonunda isyan eden yazılımcının kaçmasıyla süreç yaşam döngüsü de tamamlamış. Yeni gelenin vay haline!

Bu halin oluşmasını engellemek pek kolay değildir aslında. Hatanın belli bir kaç nedeni vardır;

  • Çözümler üzerinden yeterince düşünülmemesi,
  • Çevresel etkilerinin araştırılmaması,
  • Yöneticinin veya müşterinin geliştiriciyi dinlemeyişi, dinlese bile önemsemeyişi,
  • Ürünün geliştirilmesi sırasında elin adamının bin bir dert sonrasında edindiği tecrübelerden ortaya çıkarttığı metodolojilere hiç uyulmaması,

ve benzerleri. Dolayısıyla problem çözümüne daha metodolojik yaklaşılmasında yarar vardır. En azından problemi iyi tanımlayarak işe başlanabilir.

Anahtar Kelimeler(Bunları Bir Araştıralım)

  • Einstein bir problemi nasıl çözer?
  • Uygulama Geliştirme Yaşam Döngüsü – Application Life Cycle Management
  • Anti-Patterns
  • Yazılımsal problemleri çözme tenikleri
Alıntı : #yazilimcinindermanbulunmazhalleri.

Yeni Arayüz!

Merhabalar, 

Yenilikleri takip etmek ne kadar güç olsa da her yeniliğin kesinlikle faydası oluyor. "Bilgiye yapılan yatırım en yüksek kârı getirir" felsefesi ile çıktığım bu yolda aslında eklenmesi gereken yazının bir hayli biriktiğini görmekteyim. Blogda ki postların şuan için yeterli olmadığını görebiliyorum, boş vakit buldukça notunu aldığım konuları sizler ile paylaşacağım. 

Umarım paylaşımlarım sizler için faydalı olur. 

Bol kodlu günler..